چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟

بخشنامه قانون جدید چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟ راهنمای مراحل ثبت نام و نحوه عضویت در سیستم مودیان مالیاتی رایگان

صفحه اصلی/مقالات/چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟

چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟

چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟ این مسئله یکی از مهمترین ابهاماتی است که کاربران در خصوص استفاده از خدمات و قابلیت های سامانه مودیان مطرح می کنند. این روزها بسیاری از کسب و کارها با پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سر و کار دارند و در خصوص تکالیف و وظایفی که در این خصوص برای آن ها ایجاد می شود، همواره سوالاتی را مطرح می کنند. در راستای استفاده بهتر از این سامانه باید به کاربران آن نیز آشنایی بیشتری داشته باشید. در این بخش به بررسی این موضوع می پردازیم.

استفاده از سامانه مودیان برای چه اشخاصی ضرورت دارد؟

در رابطه با این که چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند، قوانین سفت و سختی تصویب شده اند. پیروی قوانین تصویب شده در این حوزه کلیه صاحبان مشاغل در کشور ما اعم از مشاغل صنفی و غیر صنفی موظف به ثبت نام در سامانه مودیان خواهند بود. همچنین این قانون شامل کلیه اشخاص حقوقی نیز می شود. هر زمان در این سامانه از واژه مودی استفاده شود، مقصود از آن اشخاص مشمول است.

بسیاری از مشاغل در راستای ارائه خدمات به مشتریان از رسید و فاکتور استفاده می کنند؛ این مشاغل نیز موظف به ثبت نام در این سامانه خواهند بود. به این ترتیب حتی کسانی که درآمد افراد مشمول مالیات نباشد، باز هم باید در این سامانه ثبت نام به عمل آورند و از قابلیت های آن استفاده کنند. دسته بندی کلی مودیان در این سامانه به شرح زیر هستند:

  1. کلیه عرضه کنندگان کالا و خدمات در سر تا سر کشور
  2. فعالان مستقر در مناطق آزاد تجاری که فعالیت های اقتصادی انجام می دهند.
  3. صاحبین شرکت ها و اشخاص حقوقی و غیر حقوقی در زمینه های تجاری یا غیر تجاری
  4. اشخاص حقیقی و صاحبین مشاغل صنفی و غیر صنفی

چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند

وظایف مودیان سامانه مالیات

پس از این که مشخص شد، چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند، باید به وظایف و تکالیف هر یک از آن ها نیز رسیدگی شود. هر یک از این افراد پس از ثبت نام مکلف به انجام برخی فعالیت ها و اطلاع رسانی ها در سامانه موجود خواهند بود. در ادامه به این مجموعه وظایف بیشتر رسیدگی می کنیم.

استفاده از صورتحساب های الکترونیکی

پس از ثبت نام مودیان در سامانه مورد نظر، باید حتما از پایانه های فروشگاهی در محل کسب و کار خود استفاده کنند. به این ترتیب به کلیه فعالیت های اقتصادی و مالی آن ها رسیدگی خواهد شد. استفاده از صورتحساب های الکترونیکی در این مرحله میسر خواهد بود. کلیه مشمولان این قانون باید حتما از صورتحساب های الکترونیکی در راستای رسیدگی به خدمات ارائه شده و کالاهای به فروش رسیده استفاده کنند. این صورتحساب ها در اختیار دریافت کنندگان خدمات و مشتریان قرار می گیرند.

ارسال اطلاعات به سامانه مودیان

این که چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند، ادامه وظایف و مسئولیت های مشاغل و کسب و کارهای مختلف را مشخص می کند. وظیفه ارسال اطلاعات بر عهده همه مودیان در سامانه مربوط به سازمان مالیات کشور است. اطلاعات مربوط به کلیه صورتحساب های الکترونیکی باید حتما به سامانه مودیان مالیاتی رایگان انتقال داده شوند. به جز این اطلاعات باید کلیه اطلاعات صورتحساب های بانکی نیز در سامانه مودیان آپلود شوند. همچنین لازم است، شناسه یکتای دستگاه پوز نیز در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد. به این ترتیب هر یک از مودیان به امور مالیاتی خود بهتر رسیدگی خواهند کرد.

آگاه سازی سازمان امور مالیاتی از اختلالات سیستمی

پس از بررسی این که چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند، باید به کلیه قوانین تصویب شده در این سامانه نیز دقت داشته باشید. در صورتی که به هر دلیلی موفق به ارسال اطلاعات خود به سامانه نشدید، باید حتما سازمان امور مالیات را در جریان وقفه انجام شده قرار دهید. برای آگاه سازی سازمان می توانید به کارپوشه های موجود در این سامانه مراجعه کرده و یا به صورت حضوری به اداره موجود در منطقه خود مراجعه نمایید.

ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی

اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی یک کسب و کار نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هر گونه توقف و وقفه در جریان امور کاری باید حتما به سازمان امور مالیاتی مربوطه اطلاع داده شود. این اطلاع رسانی ظرف مدت ۱۰ روز انجام می گیرد. همچنین در خصوص کلیه تغییرات کسب و کار مورد نظر، تغییر ملک مربوط به آن و سایر اطلاعات مربوطه باید آگاه سازی لازم انجام شود.

دلایل توسعه سامانه مودیان در سطح کشور

سامانه مودیان در واقع یکی از روش های حل مشکل فرار مالیاتی است که توسط برخی از کسب و کارها در سال های گذشته انجام می شد. در این زمینه مشخص می شود که چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؛ به این ترتیب فهرست کسانی که باید حتما مالیات خود را بپردازند نیز تعیین شده و بر این اساس مالیات بر درآمد آن ها مشخص خواهد شد.

این مسئله راه هر گونه فرار مالیاتی و سودجویی را برای متخلفین می بندد. این سامانه مزایای مهم و قابلیت های بی شماری را در اختیار کاربران قرار می دهد. از میان آن ها می توان به کاهش زمان و هزینه افراد در استفاده از قابلیت های این سامانه اشاره کرد. با استفاده از این برنامه دیگر نیازی به مراجعه حضوری به ارگان های مرتبط با امور مالیاتی در محل زندگی خود نخواهید داشت و کلیه امور در این سامانه حل و فصل خواهند شد.

جمع بندی

در این بخش به این موضوع که چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند، رسیدگی کردیم. با در نظر گرفتن این اشخاص حقیقی و حقوقی بهتر می توانید برای رسیدگی به تکالیف مالیاتی خود اقدام کنید. در سال های اخیر نرم افزارها و برنامه های متعددی برای ثبت نام در سامانه مودیان ارائه شده اند که برای استفاده از هر یک از آن ها باید به کسب و کار خود و نیازهای موجود در این حوزه دقت داشته باشید. برخی از این نرم افزارها به صورت رایگان در دسترس افراد قرار می گیرند و قابلیت های جانبی ویژه ای به همراه دارند.

banner