۱۶ کار که هرگز نباید بعد از بیدار شدن انجام دهید

همه میدانیم خوابیدن مناسب و خوب در جسم و روان ما می تواند بسیار موثر باشد اما کمتر به نحوه ی بیدارشدنمان توجه کرده ایم در این جا می خواهیم به ۱۶ نکته ی طلایی و مهم که نباید بعد از بیدار شدن انجام دهید اشاره کنیم .

صفحه اصلی/مقالات/۱۶ کار که هرگز نباید بعد از بیدار شدن انجام دهید

برای بسیاری از افراد، صبح بیدار شدن می تواند در تمام روزشان تاثیر مثبت و یا منفی بگذارد . برای این که بتوانیم به بهترین شکل از خواب بیدار شویم بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کنید . پس بیایید ببینیم کدام کارهای شگفت‌انگیز را هرگز بعد از بیدار شدن نباید انجام دهید.

۱) بررسی تلفن همراه

ما به اندازه‌ای به تلفن‌های همراه خود اعتیاد داشته‌ایم که به محض باز کردن چشم‌هایمان، به‌طور خودکار برای بررسی اعلان‌ها، اخبار، لایک‌ها، ایمیل‌ها و موارد دیگر تلفن همراهمان را می‌بریم.

خودم هم اغلب به این عادت گرفته‌ام. می‌بینید، من تلفن همراهم را برای دیدن ساعت می‌گیرم و بعد فقط ادامه می‌دهم و خبرها، ایمیل‌ها و ردیت را باز می‌کنم.

البته، می‌دانم نباید این کار را انجام دهم و به هیچ نحوی به من کمک نمی‌کند. به همین دلیل یک ساعت ساده خریداری کردم تا بتوانم ساعت را ببینم و شب‌ها تلفن همراهم را در اتاق نشیمن می‌گذارم.

پیشنهاد می‌کنم شما هم بعد از بیدار شدن از دسترسی به تلفن همراه خود خودداری کنید. به خودتان کمی زمان بدهید تا به طور کامل بیدار شوید و یک نوع انگیزه مثبت برای روز خود بوجود آورید.

به اندازه‌ای به تلفن‌همراه‌هایمان معتاد شده‌ایم که به محض باز کردن چشمانمان، بدون تفکر، خودکار به بررسی اعلان‌ها، اخبار، لایک‌ها، ایمیل‌ها و موارد دیگر روی تلفن‌همراهمان می‌پردازیم.

خودم نیز اغلب به این کار مجرم هستم. متوجه شوید، من تلفن همراهم را برای دیدن ساعت بلند می‌کنم و سپس به باز کردن خبرها، ایمیل‌ها و ردیت ادامه می‌دهم.

البته می‌دانم که نباید این کار را انجام دهم و به هیچ نحوی به من کمک نمی‌کند. به همین دلیل یک ساعت ساده خریده‌ام تا بتوانم ساعت را ببینم و تلفن همراهم را شب‌ها در اتاق نشیمن باقی می‌گذارم.

پیشنهاد می‌کنم شما هم بعد از بیدار شدن، از بررسی تلفن همراهتان خودداری کنید. به خودتان کمی زمان بدهید تا کاملاً بیدار شوید و برای روزی پرانرژی و مثبت انرژی را تنظیم کنید.

۲) بیش از حد فکر کردن

برای مدت طولانی، به محض بیدار شدن، افکار منفی شروع به نفوذ به ذهنم می‌کرد. برای مدت چند هفته، مجبور بودم افکار و تأییدیه‌های مثبت را به خودم تحمیل کنم تا به طور نهایی از افکار منفی و شک‌های خودمان راهی کنم.

به هر قیمتی از فکر کردن بیش از حد به افکار منفی در ابتدای صبح خودداری کنید. به تمرین توجه به لحظه حاضر و تمرکز بر جنبه‌های مثبت توجه کنید تا روز خوبی را آغاز کنید.

۳) تکرار مدام آلارم گوشی

تکراراً فشار دادن دکمه تعویق می‌تواند چرخه خواب شما را اختلال دهد و باعث احساس خمودگی شود. اما این به تنهایی خطرناک نیست.

با این حال، این ممکن است به مسائل پنهان دیگری اشاره کند، مانند کم‌خوابی که می‌تواند در طولانی‌مدت جدی باشد.

بهترین کار این است که بدون استفاده از ساعت هشدار بیدار شوید. این کار اطمینان می‌دهد که شما به مقدار کافی خوابیده‌اید. اما بدیهی است که این امکان برای بیشتر مردم وجود ندارد.

دومین بهترین کار این است که به هیچ عنوان دکمه تعویق را فشار ندهید. برای کمک به خودتان در شکل‌گیری این عادت، تلاش کنید ساعت هشدار را به فاصله‌ای دورتر قرار دهید. به این ترتیب، برای خاموش کردن آن باید بلند شده و به آن بروید.

یا یکی از آن ساعت‌های هشداری را بخرید که پس از فعال شدن از روی میز خواب شما می‌گردند.

۴) از روی تخت بیرون پریدن

به هر حال، نیز باید از شتاب زدن بیرون از تخت هنگامی که به تازگی بیدار می‌شوید خودداری کنید.

ناگهان بلند شدن از تخت می‌تواند باعث جریان خون به سمت سر شما شود که ممکن است باعث سرگیجه و عدم تعادل شود. این به این معناست که ممکن است واقعاً بیفتید و خودتان را آسیب برسانید.

بهتر است چند لحظه برای کشیدن اندام‌ها و آماده شدن روحی برای روزی که در پیش دارید وقت بگذارید.

۵) بررسی ایمیل‌های خود

باز کردن ایمیل‌هایتان همین اول روز می‌تواند جذاب باشد، به‌ویژه اگر مشتاق هستید که روی تعهدات شخصی یا کاری‌تان نظارت داشته باشید.

با این حال، به‌طور کلی، توصیه می‌شود که از این امر خودداری کنید و برای خودتان مدتی وقت شخصی قبل از غوطه‌ور شدن در صندوق ایمیلتان را به خود بدهید.

قبل از همه، شروع کردن روز با بلافاصله بررسی ایمیل‌هایتان می‌تواند روحیه و احساسات شما را به هم بریزد.

این امر شما را به موقعیت‌های استرس‌زا، درخواست‌های فوری یا اطلاعات غم‌انگیز ممکن است بگذارد که باعث تعیین یک تن‌منفی برای باقی روز شود.

در نهایت، چه چیزهای مثبتی از باز کردن ایمیل‌ها در ابتدای روز به دست می‌آید؟ هیچی!

۶) شروع به پیمایش در رسانه‌های اجتماعی

همانطور که گفته شد، بررسی رسانه‌های اجتماعی نیز می‌تواند باعث سربه‌سر شدن و شما را از شروع روز به خوبی منحرف کند.

به جای اینکه به این کار بپردازید، با فعالیت‌هایی که به شما شادی می‌آورند، مثل خواندن، مدیتیشن، ورزش یا وقت گذرانی با عزیزان، درگیر شوید.

هر برنامه مراقبت از خودی، کلیت خوشبختی، بهره‌وری و توانایی مقابله موثر با چالش‌های مربوط به کار را افزایش خواهد داد.

۷) تماشای تلویزیون یا خبرها

بعد از بیدار شدن، بررسی خبرها یا تماشای تلویزیون می‌تواند ذهن شما را با یک سیل از اطلاعات سرازیر کند و باعث سختی در تمرکز بر اولویت‌های شخصی شما یا ایجاد آرامش و آرامش در ذهن شما شود.

خبرها نیز به طور منظم شامل خبرها، مطالب منفی یا مواردی که اضطراب ایجاد می‌کنند هستند. ان exposure به محتوای منفی یا استرس‌زا می‌تواند به شدت بر روحیه شما تأثیر بگذارد و شما را تمایل دهد که به تخت خود برگردید و در آن کرویی کنید.

مصرف تلویزیون یا خبرها را برای بعد نگه دارید. به جای آن، موسیقی را روشن کنید یا به یک ایستگاه رادیویی که به خبرها تمرکز ندارد، گوش دهید.

۸) عجله در انجام روتین صبحگاهی

عجله باعث ایجاد احساس فوریت و فعال‌شدن واکنش‌های استرسی در بدن شما می‌شود. وقتی شما در عجله هستید، بیشتر به انجام اشتباهات یا نادیده گرفتن جزئیات مهم تمایل دارید. این موضوع به همه چیز از لباس‌پوشی تا آماده کردن صبحانه یا حتی رفت‌وآمد اعمال می‌شود.

به خودتان کافی اجازه دهید تا وقت کافی برای انجام روتین صبحگاهی خود داشته باشید و احساس عجله نکنید. گذاشتن وقت بیشتر به شما اجازه می‌دهد که بیشتر تمرکز کنید و احتمال اشتباهات کاهش می‌یابد.

۹) تخت‌خواب خود را مرتب کنید

اگرچه مرتب کردن تخت‌خواب می‌تواند به شما احساس موفقیت بدهد، اما ممکن است باعث افزایش تجمع و شکل‌گیری جونده‌های خانه شود.

ببینید، جونده‌ها عاشق شرایط گرم و مرطوب هستند که در تخت‌خوابی که اشغال شده است یا زمانی که به طور کامل خشک نشده است، ایجاد می‌شود.

از طرف دیگر، آنها نمی‌توانند در شرایط گرم و خشکی که در یک تخت‌خواب مرتب شده یافت می‌شود، زنده بمانند. به همین دلیل، تخت‌خواب خود را بعد از نیم ساعت یا بیشتری که خشک و خوب شده است مرتب کنید.

۱۰) بلافاصله قهوه بنوشید

اگرچه یک فنجان قهوه جذاب می‌تواند باشد، بهتر است حداقل ۳۰ دقیقه پس از بیدار شدن صبر کنید تا سطح کورتیزول بدن به طبیعی تنظیم شود.

همچنین نیاز دارید که به سرعت مایعات خود را تجدید کنید، زیرا معمولاً در طول شب تا ۱ لیتر آب از دست می‌دهیم.

پس به جای قهوه، یک لیوان پر آب بگیرید و آن را بنوشید. اگر این ایده جذاب به نظر نمی‌رسد، امتحان کنید از یک سیخ طوقه‌دار قابل استفاده مجدد استفاده کنید. از زمانی که من شروع به استفاده از آنها کردم، خیلی بیشتر آب می‌نوشم، زیرا می‌توانم آن را به سرعت و آسان‌تر بنوشم.

۱۱) نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین

اما از طرف دیگر، باید از نوشیدن نوشیدنی‌های پر شکر، از جمله نوشیدنی‌های انرژی‌زا، خودداری کنید.

به جای نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین، انتخاب کنید یک لیوان آب یا نوشیدنی بهتر و سالم‌تری دیگر، زیرا ممکن است منجر به افت انرژی در طول روز شود.

۱۲) صبحانه بخورید

صبحانه خوردن یکی دیگر از کارهای شگفت‌انگیزی است که باید به هیچ وجه همان‌اول بعد از بیدار شدن انجام ندهید.

اگرچه صبحانه به عنوان مهم‌ترین وعده غذایی روز شناخته می‌شود و وعده‌ای مهم است که متابولیسم شما را آغاز می‌کند، پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد که از آن صرف‌نظر کردن ممکن است بهتر باشد تا آنچه که بسیاری از ما باور داریم.

تا زمانی که می‌توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را در وعده‌های غذایی دیگر جای دهید، مشکلی ندارد و می‌توانید زمان مورد نیاز برای صبحانه خوردن را برای وظایف دیگر به کار ببرید.

البته، همچنان باید به بدنتان گوش کنید. اگر احساس می‌کنید بهترین حالت را وقتی دارید صبحانه می‌خورید، باید ادامه دهید.

۱۳) رد کردن تمرین

تمرین های سبک یا کشش در صبح می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش داده و خلق و خوی بهتری داشته باشد.

تمرین همچنین منجر به آزاد شدن اندورفین‌ها می‌شود که می‌تواند به شما کمک کند روز را با انگیزه و انرژی شروع کنید.

با این حال، اگر زخمی هستید، خواب کافی ندیده‌اید یا به‌ویژه در آن صبح بسیار مشغول هستید، درست است، می‌توانید روز آن روز تمرین نکنید.

۱۴) غرق شدن در وظایف شدید

به جای مقابله با چالش‌های بیشتر روز خود را بلافاصله بعد از بیدار شدن شروع کنید، با فعالیت‌های آسان‌تر یا لذت‌بخش‌تر به آرامی وارد روز شوید. شروع به مواجهه مستقیم با وظایف سخت بدون اجازه دادن به ذهن شما برای تدریجی شدن از حالت خواب می‌تواند منجر به کاهش تمرکز، کاهش کارایی یا اشتباهات بیشتر شود.علاوه بر این که از نظر ذهنی و عاطفی خواستار باشید، سطح بالایی از استرس یا اضطراب ایجاد می کند، به طور بالقوه بر رفاه کلی شما تأثیر می گذارد و حفظ تمرکز در طول روز را چالش برانگیز می کند. از نظر روحی و احساسی، ایجاد فشار و اضطراب بالا را می‌طلبد که می‌تواند بر روی کلیت روحی و احساسی‌تان تأثیر بگذارد و باعث کاهش تمرکز در طول روز شود.

۱۵ ) انجام تصمیم‌های مهم

همانطور که گفته شد، این مورد هم برای انجام تصمیمات مهم صدق می‌کند. ذهن شما ممکن است هنوز بعد از بیدار شدن مبهم باشد، بنابراین بهتر است تا زمانی که کاملاً بیدار و هوشیار هستید تصمیمات اساسی انجام ندهید.

علاوه بر این، احساسات شما ممکن است هنگام بیدار شدن حساس‌تر یا ناپایدارتر باشد، زیرا در حالت رویا به آگاهی بیداری منتقل می‌شوید.

عمل کردن به طور عجولانه در صبح بدون در نظر گرفتن کامل همه جوانب می‌تواند منجر به تصمیمات بی‌تفکرانه شود که بعدها ممکن است پشیمانی کنید.

۱۶) فراموش کردن برنامه‌ریزی روزانه خود

آخرین مورد عجیبی که باید پس از بیدار شدن بلافاصله انجام ندهید، نادیده گرفتن چند دقیقه برای تعیین اهداف و اولویت‌های خود برای روز است.

برنامه‌ریزی پیش‌از پیش می‌تواند به شما کمک کند تا تمرکز خود را حفظ کنید و زمان خود را به حداکثر برسانید.

علاوه بر این، به شما کمک می‌کند که وظایف را با اولویت‌بندی کنید و زمان را به طور مؤثرتر تخصیص دهید. این به شما امکان می‌دهد تا مهلت‌ها، جلسات یا نوبت‌های مهم را شناسایی کنید و اطمینان حاصل کنید که کافی وقت برای آن‌ها دارید.

پس این‌ها همه آنچه بود. حالا بگو، از چند تا از این‌ها به طور مرتب انجام می‌دهی؟ آیا فکر می‌کنی که این کارها برای بدن و ذهنت مضر هستند؟

banner