معافیت مالیاتی قانونی چطور و چگونه امکان پذیر است؟

صفحه اصلی/مقالات/معافیت مالیاتی قانونی چطور و چگونه امکان پذیر است؟

نمی دانم از معافیت مالیاتی چیزی شنیده اید یا خیر. ولی باید بدانید در حال حاضر برخی کسب وکارها به شکل های غیر قانونی به دنبال راهکارهایی هستند که فرار مالیاتی داشته باشند. به طور مثال به جای کارت کشیدن با استفاده از دستگاه کارتخوان، از مشتریان و یا خدمت گیرندگان خود می خواهند که پول را به صورت نقدی پرداخت کنند و یا به حساب پذیرنده کارت به کارت کنند. این روش یک راهکار قانونی برای فرار مالیاتی نیست و راه های بهتری هم وجود دارد که شما را از پرداخت مالیات معاف کند.

انواع روش های معافیت قانونی مالیاتی

  • برای آن دست از مشاغلی که در یک سال اول فعالیت خود قرار دارند، سازمان امور مالیاتی معافیت مالیاتی را برای اینگونه مشاغل در نظر گرفته است. ولی باید توجه کنید که در یک سال اول فعالیت خود باید حتما اظهارنامه مالیاتی پر کنید که لازمه آن دریافت کد اقتصادی است. باید هر فردی که به کسب و کاری اشغال دارد، کد مالیاتی داشته باشد.
  • راه دوم معافیت مالیاتی پر کردن اظهارنامه و پرداخت مالیات در مهلت مقرر می باشد. آن دست از مودیانی که در مهلت تعیین شده مالیات خود را پراخت می نمایند، در سال های بعدی ممکن است مورد بخشودگی تا درصد های مختلفی قرار گیرند.
  • کارفرمایان مشاغل مجازی و اینترنتی که در حوزه فروش فایل فعالیت دارند، در صورت اخذ مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با دریافت کد شامد می توانند به طور قانونی از پرداخت مالیات معاف شوند.
  • کلیه مشاغل حقیقی که میزان درآمد آن ها از ۳۰ میلیون تومان در ماه کمتر است از پرداخت مالیات معاف هستند. البته این نرخ برای سال ۱۴۰۲ تعیین شده است.
  • ثبت شرکت در مناطق آزاد مثل کیش و فاکتور زدن در همان ناحیه منجر به معافیت مالیاتی خواهد شد. در صورتی که به طور مثال آن شرکت ثبت شده مشتریانی از تهران و یا شهر های دیگر داشته باشد و محصولات یا خدمات خود را به آن ها عرضه نماید، در این صورت معافیت مالیاتی به او شامل نخواهد شد.
  • مشاغل استارتاپی و کسانی که در پارک های علم و فناوری مشغول به کار هستند و دفاتری را ایجاد نموده اند در چند سال اول فعالیت خود از پرداخت مالیات معاف هستند.
  • کشاورزان از پرداخت مالیات معاف می باشند.
  • صنایع دستی و کسانی که در این زمینه به تولیدات مشغول می باشند با دریافت مجوز از ارگان های مربوطه از پرداخت مالیات معاف هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با مشاور مالیاتی مشورت کنید.

معافیت مالیاتی حقوق چگونه است؟

کلیه افرادی که تا ۱۰ میلیون تومان در ماه درآمد دارند از پرداخت مالیات بر درآمد معاف هستند. این افراد شامل کارمندان و کارگران بخش دولتی و خصوصی می باشند. اما اگر از ۱۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۲ و بیشتر درآمد داشته باشید به صورت پلکانی و متناسب با میزان حقوق باید مالیات پرداخت نمایید.

اما سوال اینجاست که آیا بازنشستگانی که بیشتر از ۱۰ میلیون تومان در ماه در سال ۱۴۰۲ حقوق می گیرند نیز باید مالیات دهند؟ در جواب باید گفت خیر. کلیه مستمری بگیران و بازنشستگان از پرداخت مالیات معاف هستند.

در ارتباط با خانم های خانه داری که از ارث، اجاره، شراکت و یا سود سپرده درآمد دارند و به حساب آن ها به طور ماهیانه پولی واریز می گردد نیز، در صورتی که درآمد آن ها زیر ۱۰ میلیون تومان در ماه باشد می توانند از پرداخت مالیات معاف گردند. البته این مورد در صورتی مصداقیت دارند که این خانم ها و یا آقایان شغل دیگری نداشته باشند و یا مجموع کلیه درآمدهای آنان زیر ۱۰ میلیون تومان باشد. در قوانین جدید ملاک محاسبه، حساب های بانکی افراد است.

معافیت مالیاتی مشاغل خاص

برخی مشاغل از پرداخت مالیات معاف هستند. هدف از ایجاد معافیت قانونی برای این مشاغل حمایت آن ها از نوع کسب و کار آن هاست. برخی مشاغل هنری، آموزشی، خدماتی در مناطق کم توسعه، مشاغلی که با معلولان سروکار دارد، برخی مشاغل دانشجویی و کسب و کارهای خانگی از پرداخت مالیات معاف هستند. برای اطلاع از لیست مشاغل بهتر است با کارشناسان شرکت حسابداری و خدمات مالیاتی حساب اندیش ایرانیان در تماس باشید.

اطلاع از قوانین معافیت مالیاتی به صورت جامع و کامل

قبل از راه اندازی کسب و کار باید به این مسئله توجه داشته باشید که شغل مورد نظر شما مالیات سنگینی را برایتان تقبل ننماید. برخی مشاغل به دلیل قوانین مالیاتی سنگین ارزش راه اندازی ندارند و بهتر است که شما به دنبال حرفه ای روید که از قوانین مالیاتی معاف باشد.

به طور مثال راه اندازی آموزشگاه هنری که نیاز به اخذ مجوز از وزارت ارشاد داشته باشد در سال های آغازین خود از پرداخت مالیات معاف هستند. و سازمان امور مالیاتی برای آموزشگاه های هنری معافیت های تشویقی در نظر گرفته است.

احداث هتل یک و دو ستاره و انواع اقامت های بوم گردی با درجه پایین از پرداخت مالیات معاف هستند. این دست از مشاغل باید مجوزهای لازم را از سازمان مربوطه دریافت نمایند. پیشنهاد می کنیم از مراکز معتبر خدمات مالیاتی در این خصوص اطلاعات و قوانین مالیاتی را کسب نمایید.

راه اندازی فروشگاه کتاب های درسی و دانشجویی و کمک آموزشی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

فروش انواع لبنیات در صورتی که خودتان تولید کننده باشید و به طور مستقیم آن را تهیه نموده باشید، از پرداخت مالیات معاف خواهید بود. اما در صورتی که یک شخص واسط آن را در پلتفرمی مثل دیجی کالا عرضه نماید، هم شخص واسط و هم دیجی کالا باید مالیات پرداخت نمایند.

فعالیت های مطبوعاتی از پرداخت مالیات معاف هستند.

صادرات محصولات باغ داری، خوراک دام و طیور، انواع مواد اولیه خدمات کشاورزی از پرداخت مالیات معاف هستند.

موسسات ارائه دهنده فیلم های آموزشی، انواع دوره ها و سمینارهای علمی، خدمات کتاب و نشر از پرداخت مالیات معاف هستند.

درآمد های حاصل از کارگاه تولید فرش دستبافت از پرداخت مالیات معاف هستند.

جمع بندی

بهتر است هر ساله به قوانین جدید مالیاتی که از سازمان امور مالیاتی کشور اطلاع رسانی می شود توجه داشته باشید. هر ساله قوانین مالیات های مستقیم و غیر مستقیم تغییر خواهد کرد و ممکن است تغییرات جزئی داشته باشند. همچنین هر ساله نرخ مالیات بر درآمد، خودروها و املاک لوکس، ارزش افزوده برخی کالاهای خاص دچار تغییرات شده و در این خصوص اطلاع رسانی می شود. جهت دریافت هرگونه مشاوره مالیاتی میتوانید به سایت رسمی شرکت حسابداری حساب اندیش ایرانیان به نشانی hesabandish.com مراجعه نموده و از بروز ترین قوانین مالیاتی با خبر شوید.

banner